Orsej jarný (Lathyrus sativus) je rastlina z čeľade strukovín, ktorá sa pestuje už od staroveku. Je známa svojou nenáročnosťou na pestovanie a širokou variabilitou využitia. V tomto článku sa bližšie pozrieme na pestovanie a využitie orseja jarného v záhrade a kuchyni.
Pestovanie orseja jarného:
Orsej jarný je nenáročná rastlina, ktorá rastie na rôznych typoch pôdy a vyhovuje jej slnečné alebo polotienisté stanovište. Je mrazuvzdorná a dokáže prežiť aj zimné mrazy.
Výsev:
Orsej jarný sa vysieva skoro na jar, hneď ako sa pôda prehreje. Semená sa vysievajú do hĺbky 2-3 cm a vzdialenosť medzi riadkami by mala byť okolo 20 cm.
Starostlivosť:
Orsej jarný si nevyžaduje náročnú starostlivosť. Stačí ho pravidelne polievať, najmä v suchom počasí. Rastlina nepotrebuje hnojenie a burinu je potrebné odstraňovať len v prvých fázach rastu.
Zber:
Orsej jarný sa zberá, keď sú jeho struky plne vyvinuté a semená zrelé. Zber sa vykonáva ručne alebo pomocou kombajnu.
Využitie orseja jarného:
Orsej jarný má široké spektrum využitia. Používa sa ako:
- Potrava pre ľudí: Semená orseja jarného sa sušia a melú na múku, ktorá sa používa na pečenie chleba, koláčov a sušienok. Z mladých listov a strukov sa pripravuje zelenina.
- Potrava pre zvieratá: Semená orseja jarného sa používajú ako krmivo pre dobytok, prasatá a ovce.
- Zelené hnojivo: Orsej jarný sa pestuje ako zelené hnojivo, ktoré obohacuje pôdu o dusík.
- Krycia rastlina: Orsej jarný sa pestuje ako krycia rastlina, ktorá chráni pôdu pred eróziou a burinou.
Zdravotné benefity orseja jarného:
Orsej jarný je bohatý na bielkoviny, vlákninu, železo, horčík a vitamíny skupiny B. Má detoxikačné a antioxidačné vlastnosti. Pomáha pri trávení, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a podporuje imunitný systém.
Orsej jarný je nenáročná a všestranná rastlina, ktorá má široké spektrum využitia. Je to cenná potrava pre ľudí a zvieratá, zelené hnojivo a krycia rastlina. Orsej jarný má aj mnoho zdravotných benefitov a je cenným prínosom pre každú záhradu.